Mons. Koller Gyula vasmiséje
Püspöki és temploma első írásos emlékének 790. évfordulója évében ünnepli Mons. Koller Gyula pápai prelátus az ősi templomban 65 éve bemutatott első szentmiséjének évfordulóját, vasmiséjét. Részlet a hívek köszöntőiből Koller Gyula pápai prelátusvasmiséjének végén, amelyet 2011. június 19-én 16 órakor a Szent Miklós plébániatemplomban tartottak Pozsonypüspökin.
Esemény:
Mons. Koller Gyula vasmiséje
Rendező:
Egyházi
Helyszín:
Pozsonypüspöki
Résztvevők:
Mons. Koller Gyula, Jégh Izabella
Dátum:
2011. június 19.
Fájlok helye
../2011/2011-06-19 Pozsonypüspöki Koller Gyula pápai prelátus vasmiséje
Fájlok száma:
3
Fájlok mérete
8,7 GB
Összidő:
1 óra 47 perc 56 másodperc
Előnézet:
http://www.televizio.sk/2011/06/koller-gyula-papai-prelatus-vasmiseje/
Létrehozó:
Magyar Interaktív Televízió
Formátum:
AVC / Advanced Video Codec
Profil :
High@L4
Adatsebesség:
10,9 Mbps max. 16,0 Mbps
Felbontás:
1 440 x 1 080 képpont
Képarány:
16:9
Képkockasebesség:
25,000 fps
ColorSpace/SUB:
YUV / 4:2:0
Sorváltás típusa:
váltottsoros
Sorváltási sorrend:
felső mezővel kezdődő
Formátum :
AC-3 / Audio Coding 3
Adatseb. mód:
állandó
Adatsebesség
256 Kbps
Csatornák #:
2 csatorna
Mintavételezés:
48,0 KHz
Mons. Koller Gyula pápai prelátus, a Teremtő kegyelméből, gazdag életutat tudhat maga mögött. Pappá szentelése után, 1946-ban Zselízre kerül káplánként, majd Érsekújvárott, Aranyosmaróton és Tapolcsányban végzi szolgálatát.
1949-ben az akkori rendszernek nem volt kedvére Gyula atya tevékenysége, ezért egy időre börtönbe zárják, és ezzel eltiltják öt papi tevékenységétől. A kényszerpihenőbl szabadulva plébánosként működik a Nyitra melletti Mellék településen, majd Vágkirályfán, Somorján, Vajkán és 1999-ben Boldogfára kerül, ahol adminisztrátorként mûködik nyugállományba helyezéséig. 2011-töl nyugalmazott, ám még ma is aktív segédlelkész szülőfalujában Pozsonypüspökin.
Papi mûködése alatt nagy terveket vált valóra. Megalapítja a Remény Katolikus Hetilapot, munkatársaival együtt megépíti Pozsonypüspökin a Glória Házat, megalapítja a Glória Magyar Egyházi Könyvkiadót. Megszerkeszti a gyerekek részére a római katolikus hittankönyvet, a Katekizmust, szentmisekönyörgéseket ír, megírja naptárunk szentjeinek életét, megszerkeszti a Miatyánk, a Szent Rita, a Glória ima- és énekeskönyvet, Napi Üzenet címmel három kötetben jelenteti meg a köznapi olvasmányok, szentleckék, evangéliumok üzeneteit, Ünnepi Örömhír címen megírja elmélkedéseit az evangéliumokról, olvasmányokról, szentleckékről, és legújabb kötete, amely a Jézus nyomdokain címet viseli, éppen vasmiséjének ünnepére jelent meg. A 90 esztendös, vasmisés lelkiatya, a Szlovák Köztársaság Kormánya ezüst plakettjének és a Fraknói Vilmos díjnak tulajdonosa. Május 15-én, a Csemadok alapszervezete a Pozsonypüspöki Magyarságának Megmaradásáért díjat adományozta az ünnepeltnek. Pozsonypüspöki, ahogy a nevéböl is kitûnik, valaha püspöki birtok volt. Ma már ugyan nem sok köze van a püspökhöz, ám föpapja ma is van. Mons. Koller Gyula pápai prelátus személyében. Vívd meg a hit jó harcát, hiszen erre kaptál hivatást, és erre tedd le az igaz hitvallást írja Pál apostol a Timóteushoz írt levelének 6. fejezetében.
Az ünneplö vasmisés Gyula atya jóságos lelkületével, egész életében hite mellett tanúskodik és eszerint él.
A lakosok nevében is gratulálunk és kívánunk Gyula atyának Isten áldásával tartós egészséget, szellemi frissességben telö békés napokat, hogy élete példájával még sokáig buzdítsa híveit a jóra, hitünk és nyelvünk megtartására.
Jégh Izabella (noviny/bn0711.pdf)
Koller Gyula atya Pozsonypüspökin született 1921. április 1-jén. A pozsonyi és komáromi gimnáziumban tanult, Esztergomban érettségizett. A teológiát 1941-46 között Esztergomban és Pozsonyban végezte, 1946. június 23-án szentelték pappá. Zselízen, Érsekújvárott, Aranyosmaróton, Nagytapolcsányban káplán, Melleken, Vágkirályfán, Somorján, Vajkán, Pozsonyboldogfán plébános.1949-ben Aranyosmaróton bebörtönzik a pozsonyi „Mindszenty-per” miatt. 1949. december 28-án a csehszlovákiai kommunista hatalomátvétel után a katolikus egyház elleni kirakatperek egyike. Ürügye a magyarok teljes jogfosztottsága (beneši dekrétumok) idején indított önvédelmi szervezkedés fölszámolása, célja a megfélemlítés és az adatgyűjtés megakadályozása.
A Glória magyar egyházi könyvkiadó egyik alapítója, 1990–2000-ben a Remény főszerkesztője. Az 1948–1949-ben magyarságmentő ténykedése miatt több hónapot vizsgálati fogságban töltött. Vallásos tárgyú cikkeket, imakönyveket, hittankönyveket is publikált. 2001-ben a Szlovák Köztársaság Kormányának Ezüstplakettjével, 2007-ben Koller atyát, gazdag életművéért, a Magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium Fraknói Vilmos-díjjal tüntette ki. Több egyházi és civil szervezet nagyra becsült tagja. (Pázmáneum)
HIRDETÉS
AnimaPortál
AnimaPortál liked this on Facebook.